Her şey nasıl başladı?

aldıkları Permakültür Tasarım Sertifikası eğitimi sonrasında...

kendine kendine yeten, dünyayı ve insanı gözeten bir yaşam nasıl yaratılır sorularının peşine takılan ve çevresine zarar vermeden, hatta çevresini onararak yaşamak isteyen herkese ulaşmak isteyen ekip, staj ve deneyimlerini, eğitmenlik ile birleştirdi. Doğayla, canlı-cansız tüm varlıklarla birlikte uyum içinde yaşama felsefesini öğrenmek isteyen herkese açık Permakültür’e Giriş başta olmak üzere, biyo-yoğun bahçecilik eğitimleri ve günlük pratiklerimizi iyileştirmeye dayalı evde gıda yetiştiriciliği, kompost yapımı, zehirsiz temizlik gibi atölyeler düzenlemeye başladı.

Yaptıkları çalışmaları tek bir çatı altında toplayıp anlatmak için Permakültür’ün büyük öğretmeni, ormandan esinlenerek kendilerine Orman6 adını verdiler. Bu süreçte hayatın çok farklı alanlarından gelen katılımcılarla birlikte öğrenmeye ve onlardan ilham alarak çalışmaya devam ediyorlar.

Evren Yıldırım

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans, Sabancı Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. 10 yıllık kurumsal deneyimin ardından 2017 yılında Permakültür Tasarım Sertifikası aldı ve eğitimine toprak mikrobiyolojisi, biyoyoğun bahçecilik ve uygulamalı bahçıvanlık ile devam etti. Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nün Ürdün’de gerçekleştirdiği Çölü Yeşillendirme Projesi’nde yer aldı. Yeni Zelanda Koanga Ensititüsü’nde Biyoyoğun Bahçecilik ve Besleyici Gıda Yetiştiriciliği eğitimlerini aldı, enstitüde bahçecilik, tohum saklama alanlarında çalıştı. Permakültür Eğitmen Eğitimi’ni tamamlayan Evren, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü ve İngiltere Ecodemia eğitmenidir. Aynı zamanda 2017 yılından itibaren Fikirtepe Film’de yürütücü yapımcı olarak çalışmaktadır.

Evren Yıldırım

Eş Kurucu ve Eğitmen

Buket Atlı

ODTÜ İktisat ve Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı. Gönüllü ve profesyonel olarak ekoloji eğitimi, hava kirliliği, çevre hakları ve yaygın eğitim metodları ile ilgili çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Türkiye’nin pek çok farklı ilinde ekolojik okuryazarlık eğitimleri organize etti. 2 yıldır kurucularından olduğu Şehirde Ekolojik Uygulamalar Atölyesi ekibiyle, sağlıklı, temiz gıdaya erişim, zehirsiz temizlik konularında eğitimler düzenliyor ve Bilgi Üniversitesi’nde Ekolojik Okur Yazarlık dersi veriyor. Permakültür, aromatik ve tıbbi bitkiler, formel olmayan eğitim metodları, şiddetsizlik ve topluluk olma konularındaki eğitimlerde hem eğitimci hem katılımcı olarak kendini geliştirmeye devam ediyor.

Buket Atlı

Eş Kurucu ve Eğitmen

Burcu Arıkan

İstanbul Üniversitesi Psikoloji lisans ve University of Texas Austin İletişim yüksek lisans eğitimlerinden sonra dijital iletişim sektöründe çalışmaya başladı. 9 yılın ardından Mayıs 2017’de Permakültür Tasarım Kursu’na katıldı. Eylül 2017’de ise Geoff Lawton’ın yürütücülüğünde Ürdün’de 1 aylık “Çölü Yeşillendirme” stajını tamamladı. 2.5 yıl kentte tarım uygulamaları yapan Ek Biç Ye İç ekibinde eğitmen, tasarımcı ve bahçıvan olarak çalıştı. 2016 yılından beri şehirde sağlıklı, katkısız, doğal gıdanın nasıl daha erişilebilir olabileceği ve üretilebileceği üzerine çalışmaktadır.  Bu yolda İyiEkim adındaki girişimi ile şehirde besin değeri yüksek gıda üretimini teşvik etmek amaçlı mantar kitleri üretmeye devam etmektedir.

Burcu Arıkan

Eş Kurucu ve Eğitmen
IMG-6686
IMG-9274

Son Dönem Eğitimlerimiz

Pandemi süreciyle beraber, gelen talepler doğrultusunda eğitimlerimizi çevrim içine taşıdık.

2020 Mart ayından itibaren Sürdürülebilir Yaşam Tasarımına Giriş adında, pandemi süresince evinde, balkonunda, bahçesinde kendi gıdasını yetiştirmek isteyenler için pratiğe yönelik bilgiler içeren ve permakültür esaslarını baz alan bir eğitim planladık.

2020 Kasım ayında Arçelik’in her sene gerçekleştirdiği global etkinliği “Sustainability Day” i online’a taşıması ile beraber, 3 adet atölyemizi bu online etkinlik için gerçekleştirdik. 40’dan fazla ülkede aynı anda canlı yayınlanan atölyelerimiz özel bir stüdyoda çekim yapılarak gerçekleştirildi.